Nieznajomość prawa szkodzi. Porady prawne On-line Leszek Poręba

Kliknij i zamów poradę!Rezygnacja z rzeczy zakupionych w Internecie

Zakupiłem w pewnym sklepie internetowym cyfrowy aparat fotograficzny, ale szybko zorientowałem się że dużo przepłaciłem, chyba po 2 dniach. Od momentu zakupu nawet nie rozpakowałem przesyłki ani nie korzystałem z aparatu. W związku z tym mam pytanie czy mogę zwrócić aparat oraz czy poniosę konsekwencje tego niefortunnego zakupu?

Dawid


Oczywiście istnieje taka możliwość, ale po spełnieniu kilku warunków. Zakupy w sklepie internetowym może Pan odwołać/zrezygnować z nich bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Termin nie liczy się oczywiście nie od dnia dokonania zakupu, ale od momentu dostarczenia Panu rzeczy tj. w Pana przypadku od momentu nadejścia przesyłki z aparatem. Pieniądze za aparat powinny być Panu zwrócone w ciągu 14 dni, jeżeli jednak tak się nie stanie( co niestety często się zdarza aczkolwiek nie w przypadku poważnych sklepów) pozostanie droga sądowa w celu odzyskania pieniędzy ale to już jest zupełnie inna tematyka więc dobrze jest Gromadzic wszelkie rachunki, potwierdzenia etc.. Należy pamiętać że takie rzeczy jak płyty, filmy wideo i DVD można zwrócić o ile nie zostały wcześniej rozpakowane. Drążąc temat dalej należy wspomnieć, że nie można zrezygnować z internetowych zakupów gdy sprzedaż nastąpiła w drodze licytacji lub gdy rzeczy ulegają szybkiemu zepsuciu (np. artykuły spożywcze).

Reasumując:

Jeżeli nie upłynęło jeszcze 10 dni od przesyłki można bez konsekwencji zrezygnować z zakupów w Internecie.

Podstawa prawna:

Ustawa z 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Dane kontaktowe